Yurtlarda yetiştirilen kimsesiz gençler devlet kadrolarında işe alınacak!

Yurtlarda yetişen kimsesiz gençler devlet kadrolarında işe başlayabilecek. Bu gençlerin aldıkları eğitime göre kadrolara yerleştirilebilmeleri için hazırlıklar başladı.


Yurtlarda yetiştirilen kimsesiz gençler devlet kadrolarında işe alınacak!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan ve torba kanun tasarısı içerisinde TBMM’ye sevk edilen düzenlemelerde 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda yapılacak değişiklikle devlet koruması altında, kuruluş bakımında büyüyen kişilerin kamuda “memur” olarak istihdam edilmesine yönelik süreçlerin kolaylaştırılması ve eğitimleri dikkate alınarak branşlarına uygun alanlara atanması düşünülüyor.

5 SENE İÇİNDE BAŞVURABİLECEKLER

Düzenlemenin kanunlaşması vaziyetinde, reşit olma nedeniyle hakkındaki korunma/bakım önlemi kararı sona eren gençler, 5 sene içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarına atanmak için başvurabilecekler. Var olan düzenlemede gençlere müracaatları için iki sene süre verilirken, uygulamanın özellikle eğitimleri devam edenler açısından bazı mağduriyetlere neden olduğu ifade ediliyor.

Sürenin 5 seneye çıkarılması ve himaye onayını da içine alarak başlatılmasıyla koruma ile bakım altında yetişen gençlerin hak kaybına uğramasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

EĞİTİMLERİNE UYGUN KADROLARA GEÇECEKLER

2828 sayılı yasada yapılacak bir başka düzenlemeyle de lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunu olarak mesleki unvanları dikkate alınmadan memur kadrosuna atanan gençlerin kamudaki unvan değişikliği sınavlarının kurumdan kuruma göre değişiklik göstermesi, uzun süreler boyunca sınav açılmaması gibi sebeplerle yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda özellikle eğitim düzeyi yüksek gençlerin iş motivasyonunun düşmesinin önlenmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi için mesleki unvanları dışındaki kadrolarda istihdam edilenlerin aldıkları eğitimlere uygun kadrolara geçişleri gerçekleştirilecek.

GERİYE DÖNÜK İŞLEYECEK

Söz konusu düzenlemeler daha önce kamuda istihdam edilen ve öğrenim vaziyetlerine uygun kadrolara atanmamış kişileri de kapsayacak.

Yasal düzenlemenin çıkması vaziyetinde bu vaziyetteki çalışanlar gene 5 sene içerisinde müracaatta bulunarak, öğrenim vaziyetlerine uygun kadrolara geçebilecek.

Kuruluş bakımından çıktıktan sonra kamuda atanan ve memurluğu sürecinde üniversitelerin öğretmenlik, mühendislik gibi bölümlerinden mezun olan ancak aldığı eğitime uygun bir kadroya atanamayan kişilerin müracaat yapmaları vaziyetinde bu istekleri yerine getirilecek.

Düzenleme, kamuda bu vaziyette çalışanların özlük haklarında da mühim iyileştirmeleri beraberinde getirecek.

“ÇOCUKLARIMIZIN FAYDASINA SEVİNDİRİCİ VE YARARLI BİR DÜZENLEME”

Yetiştirme Yurtları Gençlik, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği (YURT AY DER) Genel Başkanı Kudret Bulut, konuyla alakalı AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu değerlendirmede bulundu:

“Eğitimine devam eden gençlerimiz yahut kamuda memur olarak çalışırken eğitim süreçlerini tamamlayanların bu düzenlemelerde gözetilmiş olması bizleri çok sevindirdi. Çocuklarımızın faydasına sevindirici ve yararlı bir düzenleme olmuş. Yurtlarda yetişen gençlerin mağduriyetleri kademeli olarak çözülmeye başlandı. Dilerim koruma kararı kaldırılan ve geçmiş dönemlerde yaptıkları suçtan işe yerleşemeyenler çocuklar için de iyileştirme yapılır. Öte yandan koruma kararı kaldırılan gençlerin komisyonunda mutlaka sivil toplum örgütünden bir elaman bulundurulması da bizim için mühim. “

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz