Zafer Çağlayan’dan FETÖ davasına talep!

FETÖ soruşturması kapsamında TUSKON ve bağlı şirketlerine karşı açılan dava bu sabah saatlerinde görülmeye başlandı. Çok sayıda kişinin yargılandığı davaya eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’da katılmak istedi.


Zafer Çağlayan’dan FETÖ davasına talep!

FETÖ’nün iş dünyası yapılanmasına yönelik kapatılan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve mensup firmalarına yönelik 21’i tutuklu 86 sanık ile ilgili açılan davanın 10. duruşması başladı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin karşısında bulunan duruşma salonunda görülen duruşmaya İşadamı Ömer Faruk Kavurmacı ve Meşhur Baklavacı Faruk Güllü’nün de aralarında bulunduğu 21 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı. Saat 10.00’da başlayan duruşmada Mahkeme Başkanı Ali Öztürk, Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ile eski bakanlardan Zafer Çağlayan’ın davaya katılma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi

Cumhuriyet Savcısı, aralarında Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü’nün de bulunduğu bütün sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Öte yandan sanıkların mal varlıkları üstündeki önlem kararlarının devamına karar verilmesini isteyen Cumhuriyet savcısı, sanıkların kayyum atanan şirketlerinde illegal kayıt olup olmadığı ile alakalı bilirkişi raporu alınmasını da talep etti. Savcının görüşünü açıklamasının sonrasında tutuklu sanıklara söz verildi.

Ömer Faruk Kavurmacı tahliyesini ve beraatini istedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı da talep konuşmasında “Tüm kanıtlar toplanmıştır. Tutukluluğum süresince beyanlarımla çelişen bir kanıt elde edilememiştir. 1 Mart 2014’te TUSKON 5. Olağan Genel Kurulu’nda (hükümeti alenen tehdit ettiği belirtilen) Başkan Rızanur Meral’in açılış konuşmasını alkışlamadım, ayağa kalkmayarak protesto ettim. TUSKON’dan ilk istifa eden benim. Buna ilişkin kanıtı de mahkemeye sundum. Hakkımda beyanda bulunan gizli tanığın ifadelerinde somut bir kanıt yoktur. Tutuksuz yargılanırsam buraya geleceğim ile alakalı tereddütünüz olmasın. Tahliyemi ve beratimi talep ediyorum. Mal varlıklarım üstündeki önlem kararlarının kaldırılmasını talep ederim” şeklinde konuştu.

Tutanağın düzeltilmesini istedi

Sanıklardan söz alan Mehmet Zenginer de, “Kolluk ifadem de bana sorulduğunda Ömer Faruk Kavurmacı’yla yakın oturduğumu beyan etmiştim. Fakat tutanağa ‘yan yana oturduğu…’ biçiminde geçmiştir. Ben bunu düzelmek istiyorum. Benim amacım kimseyi zan altında bırakmak değildir. Toplantı da sıkılarak elimdeki cep telefonu ile oynadım. Arka taraftaki amigo grubun en sık alkışlayan kişiler olduğu görülmektedir. Ben Bank Asya’daki 9 milyonu çektim. Bunu da mahkemeye sundum. TUSKON’dan istifamın da gözardı edilmemesini talep ederim. 15 Temmuz’dan sonra ülkeme döndüğüm sabittir. Tahliyeme ve beratime karar verilsin” ifadelerini kullandı.

Ünlü baklavacı Güllü: ’15 aydır tutukluyum’

Faruk Güllü ise, terör örgütü mensubu olduğu iddiasıyla 15 aydır tutuklu olduğunu söyleyerek, “Dün duruşmada suçlamalara yanıt verdim. Bylock kullanmadım. DİGİTÜRK iptali söz konusu değildir. Kod adım yok. Örgütün toplantılarına katılmadım. Suç örgütü FETÖ’ye katılma kastım olmadı. 15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında çekingem olmadığı için yurtdışına gitmedim. Kaçmayı düşünmedim. Arandığımı öğrenince kendim teslim oldum. Sabit ikametgah sahibiyim. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim” diyerek konuştu.

Tahliyelerini talep ettiler

Duruşmada söz alan öbür tutuklu sanıklar da bütün kanıtların toplandığını, örgüt mensubu olmadıkları söyleyerek, tahliyelerini istedi. Sanıklar öte yandan, mal varlıkları üstündeki önlem kararlarının kaldırılmasını istedi. Duruşma sanık avukatlarının isteklerinin alınmasıyla devam ediyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Haşim Kılıç oğlu için çıkan yakalama kararı hakkında konuştu!

Haşim Kılıç oğlu için çıkan yakalama kararı hakkında konuştu!

Oğlu hakkında ByLock kullandığı iddiasıyla yakalama kararı verilen eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç açıklama yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz