Zam oranlarını belirleyecek Aralık ayı enflasyon rakamı açıklandı! “0,69”

Emekli ve memurların zam oranlarını belirleyecek olan enflasyon rakamları TÜİK, tarafından açıkladı. Buna göre, Aralık ayı enflasyonu yüzde 0,69 olarak belirlendi.


Zam oranlarını belirleyecek Aralık ayı enflasyon rakamı açıklandı! “0,69”

Aralık ayında tüketici enflasyonu yüzde 0.69 olarak açıklanınca, memur ve emeklilerine enflasyon zammı hakkı doğdu. Memur ve memur emeklileri, Ocak ayında yüzde 1.66 enflasyon zammı alacak. Senenin ilk yarısı için toplu sözleşme gereği alınacak yüzde 4’lük zamla beraber Ocak ayı itibariyle toplam zam yüzde 5.66 olacak.

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden tespit ediliyor, fakat önceki 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa, bu fark zam oranının üstüne maaşlara yansıtılıyor.

İŞÇİ EMEKLİLERİNİN ZAMMI NE OLACAK

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamları, geçmiş 6 aylık dönemde oluşan enflasyona göre tespit ediliyor. Buna göre işçi emeklileri, yeni senenin ilk altı ayı için yüzde 5.66 oranında zam alacak.

2017 İLK YARIDA MEMUR VE EMEKLİ ZAM ORANI NE KADARDI?

Memurlar 2017’de ilk altı ay için toplu sözleşme gereği yüzde 3 zam almış ve aynı dönemdeki yüzde 5.89’luk enflasyon dikkate alındığında, kümülatif hesapla yüzde 2.92 oranında enflasyon farkı zammı almaya hak kazanmıştı.

Böylece temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılan zam, yüzde 4’lük ikinci altı ay zammıyla beraber toplamda yüzde 6.92 olmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

Prim artışı emekli maaşlarını da yükseltecek

Asgari ücretle birlikte prime esas kazançlar da yükseldi. Buna göre, tavan miktar 15 bin 221 lira olarak belirlendi. Bu artış emekli maaşını da arttıracak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz