Zencefilin Faydaları

Zencefil başta Hint, Arap ve Asya mutfak kültürleri olmak üzere, pek çok ülkede yemeklere katmak için Kullanılan bitkilerin başında gelir. Ayrıca alternatif Çin tıbbında, çeşitli hastalıklara karşı çok kullanılan bitkilerden biridir. Zencefil besin değeri oldukça yüksek bir bitkidir. 100 gram taze zencefilin besin değerleri aşağıdaki gibidir.


Zencefilin Faydaları

Zencefilin Sağlığa Yararları

1.Mide Bulantısı: Hamile kadınların mide bulantılarını giderme noktasında ilk sırada yer alır. Bu da zencefilin mide bulantısı rahatsızlığında faydalı olduğunun kanıtıdır. Ayrıca doğal olduğu için kimyasal ilaçlara göre daha güvenilirdir.

2.İltihap Önleyici: Zencefil bitkisinin yapısında bulunan “gingerol” adlı madde iltihap önleyici özelliğe sahiptir.

3.Kolon Kanseri: Kolon kanseri önlemek ve ilerleyişini durdurmak üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde; düzenli olarak zencefil tüketimi kansere neden olan tümörlerin büyümesini ve ilerlemesini engellediği gözlemlenmiştir.

4.Yumurtalık Kanseri: Zencefilin yapısında bulunan gingerol, kanserli yumurtalık hücrelerinin sayısını azalttığı, Michigan Üniversitesi’nden Dr Rebecca Lui önderliğinde yapılan laboratuvar araştırmasında kanıtlanmıştır.

5.Hareket Hastalığı: Günlük yaşantımızda kullanılan motorlu araçların hareketleri neticesinde meydana gelen mide bulantısının etkilerini azaltmak için kullanabilirsiniz.

6.Bağışıklık Sistemi: Eğer bulaşıcı hastalıklara maruz kalmışsanız örneğin grip gibi, zencefil vücut ısısını yükselterek gribin etkisini en aza indirerek, vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlü tutarak hastalıklara yakalanma riskini düşürmektedir.

7. Astım: Columbia Üniversitesi tarafından yapılan çalışmaya neticesinde zencefilde bulunan “6-shogaol” adlı bileşen, astım ilacı olarak kullanılan “isoproterenol”ün etkisini artırarak daha rahat ve daha ferah nefes alınmasını sağlıyor.

8.Diyabet: Sidney Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından yapılan çalışama neticesinde zencefilin diyabet yani şeker hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir olduğu kanıtlanmıştır.

9.Ağrılı Adet Dönemi: Zencefil, tıpta “dismenore” ismiyle anılan şiddetli adet dönemi ağrılarını hafifletir. Ayrıca İslami Azad Üniversitesi (Pakistan) tarafından gerçekleştirilen araştırmalara göre adetten 3 gün önce zencefil kullanmaya başlayan kadınların %83’ü adet ağrıların hafiflediğini belirtmiş.

10.Öksürük: Öksürük için, 1 bardak kaynamış suyun içerisine yarım çay kaşığı zencefil tozu, çeyrek çay kaşığı toz tarçın ve 2 adet karanfil tanesi atılıp, 5-6 dakika demledikten sonra 1 çay kaşığı bal ekleyerek tüketildiği zaman öksürüğün azaldığı görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz