Zika Virüsü için Sağlık Bakanlığı harekete geçti

Zika’nın Türkiye’de yeni görülmeye başladığını söyleyen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Gerekli önlemler alınacak” dedi.


Zika Virüsü için Sağlık Bakanlığı harekete geçti

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Anadolu Ajansı Editör Masası’na katıldı. Demircan, şu ifadeleri kullandı: “Mevsimsel grip noktasında, şu anda geçmiş senelere göre olumsuz bir noktada değiliz, aşırı bir yaygınlık, bir tehdit altında değiliz hatta biraz daha iyi vaziyetteyiz.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI

Antibiyotik kullanımına ilişkin Bu konuda ülkemizde yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Reçetelerde antibiyotik oranı geçtiğimiz senelere göre düşüyor ve düşmeye devam ediyor. Bu konuda başarılıyız.

ÇOCUKLARINA AŞI YAPTIRMAYAN AİLELER

Aşı, toplum sağlığı üstünde fevkalade koruyucu bir tedbir, buna karşı çıkmak fevkalade sakıncalı.19 senedir bizim çocuk felci vakamız yok. Çocuk felciyle, rahatsızlığıyla düçar olmuş çocuğumuz yok. Bu, fevkalade sevindirici bir şey.

AŞIDA AMÜMİNYUM İDDİASI

Aşının etkisini artırmak için bir miktar alüminyum kullanılır ama bu alüminyum DSÖ’nün kabul ettiği düzeyde, devamlı izlenen, etkileri takip edilen bir miktardır. Alüminyum gerekçe gösterilerek aşıyı reddetmek fevkalade sakıncalıdır. Aşılarımızın etkileri, yan etkileri ve riskleri tümüyle DSÖ ile beraber takip edilip izlenmekte ve bir şey olduğunda derhal önlem alınmaktadır. Alüminyum gerekçesi spekülatif bir gerekçedir, bilimsel hiçbir tarafı yoktur. Bizim aşı uygulamalarımızın tamamı bilimsel denetim altındadır.

YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI

Yoğun bakım yatak sayısını artırmaya devam edeceğiz, personel sayımızı da artırmak istiyoruz. 27 bin ebe hemşire ve sağlık personeli alınacak. Bu, yüksek bir rakam. Her yıl ortalama 9 bin civarında hekim kadroya dahil oluyor. Ediyor 36 bin. Bizim bu yıldan alacağımız kadro miktarı var, taşeron sistemi kalktığı için, bu alımı yapmadık. 2017’den 2018’e aktarılan bir 10 bin işçi çalışan alacağız. Ayırca 2018 için de 9 bin kontenjan verildi. Ortalama 55 bin doktor, ebe hemşire, sağlık personeli ve çalışan alacağız.

ZİKA YENİ GÖRÜLEN RAHATSIZLIK

Zika, Türkiye’de yeni görülen virütik bir rahatsızlık. Bununla alakalı Sağlık Bakanlığımız lüzumlu çalışmaları yapıyor, lüzumlu önlemler de alınacak.

İlginizi Çekebilir

5 ay içinde 115 çocuk hamile kalınca bakanlık harekete geçti!

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, İstanbul'da, bir hastanede 5 ay süresinde 115 hamile çocuğun kayıtlara geçmesiyle alakalı açıklama yaptı. Demircan, 'Hata ve ihmal kimdeyse ortaya çıkarılacak' ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz